5Żywiołów > Blog

Jak zadbać o strój – po larpie

Jak zadbać o strój – po larpie

Wiele mówi się o tym, jak skompletować i wybrać odpowiedni strój na grę – o wiele mniej na temat tego, w jaki sposób zadbać o kostium po larpie, tak by posłużył jak najdłużej i w jak najlepszym stanie.

Po pierwsze: wysusz i wyczyść z błota/kurzu/piasku wszystkie elementy, które mogły się zmoczyć lub pobrudzić. Najważniejsze, żeby nie zostawić ubrania mokrym, ponieważ może z łatwością zapleśnieć, a wtedy konserwacja będzie o wiele trudniejsza. 

Wszystkie wyżej wymienione zabrudzenia najlepiej usuwać na sucho, szorstką szczotką do ubrań. Jeśli odzież jest z zamszu, ewentualnie użyć także zwykłej, białej gumki do mazania, żeby usunąć ślady. 

Plamy ze sztucznej krwi to osobny kaliber: w zależności od rodzaju krwi użytej albo da się ją sprać w pralce albo – niestety – różowa plama pozostanie z nami na zawsze (to jeden z powodów dla których zalecamy używanie profesjonalnej krwi dostępnej przez nasz sklep). 

Domowe samoróbki albo niskiej jakości krew “halloweenowa” potrafią zabarwić nie tylko jasne elementy stroju, ale też skórę czy włosy. Usunięcie ich bywa wyjątkowo trudne – jednym ze sposobów, które niejednokrotnie pomagają jest nałożenie na plamę pasty z sody i wystawienie na słońce a potem upranie z dodatkiem odplamiacza. Pamiętaj jednak, że takie wybielanie zmniejsza trwałość materiału – i na innych kolorach niż biały może zostawić jaśniejszy ślad. 

Zabrudzenia powstałe ze środków do charakteryzacji (farb do ciała, etc) powinny zejść bez problemu w pralce, w najgorszym razie z uprzednim namoczeniem.

Po drugie: napraw co zostało uszkodzone. Zanim odłożysz strój do skrzyni/na pawlacz warto naprawić drobne rozdarcia, tak by rzecz była gotowa do użytku w kolejnym sezonie. To coś, o czym łatwo zapomnieć (bo w końcu do następnej gry jeszcze kawał czasu!) – a potem spotkać się z nieprzyjemną niespodzianką. Nie ma po co narażać się na nerwy: napraw zawczasu, podziękujesz sobie z przeszłości za zapobiegliwość. Jeśli nie potrafisz szyć, najprostszych ściegów szycia ręcznego możesz nauczyć się z tutoriali na youtube – albo możesz poprosić kogoś bardziej biegłego o pomoc. Podobnie sprawa ma się z uszkodzonymi elementami skórzanymi i butami – jeśli naprawa przekracza Twoje możliwości, oddaj je do szewca lub kaletnika. Pamiętaj, że dobre, wygodne buty na grze to podstawa, więc nie zwlekaj z zajęciem się nimi.

Oprócz tego, jeśli grywasz tę samą postać o podobnym wyposażeniu, zrób listę rzeczy, które warto uzupełnić/zmodyfikować przed kolejną grą – alchemiczne proszki, połamane strzały czy rozsnute cięciwy, albo po prostu rzeczy, których na danej grze Ci brakowało.

Włożenie odrobiny pracy na długo przed kolejnym wyjazdem zaoszczędzi Ci biegania i stresu tuż przed larpem, kiedy będą ważniejsze, ciekawsze rzeczy do roboty – jak na przykład cieszenie się z karty postaci czy wgryzanie się w fabułę!

Danai Chondrokouki

Podziel się tym postem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *